Home / Events / Nationaal Jaarcongres Overprikkeling 2025 | Congres
(O)GGZ
Eerstelijnszorg
Jeugdzorg

Nationaal Jaarcongres Overprikkeling 2025

5e Editie

Donderdag 18 september 2025 | 09.30 – 16.30 uur

LET OP: dit congres is vanwege de NS-staking op 17 juni verzet naar donderdag 18 september.

Wij nodigen je van harte uit voor het komende Nationaal Jaarcongres Overprikkeling, dat zal plaatsvinden op 18 september 2025 in de Basiliek te Veenendaal. Dit congres biedt professionals binnen de GGZ een unieke gelegenheid om zich te verdiepen in de theoretische achtergrond en praktische benaderingen van overprikkeling.

Overprikkeling is een fenomeen dat veel voorkomt bij mensen met psychische klachten, neurologische en/of psychiatrische aandoeningen. Dit congres brengt professionals met verschillende (klinische) achtergronden samen, waarin we niet alleen ingaan op de onderliggende oorzaken van overprikkeling maar ook concrete handvatten bieden voor de praktijk.

We bespreken verschillende verklaringsmodellen, diagnostische methoden, strategieën en interventies die zorgprofessionals kunnen inzetten om overprikkeling bij hun cliënten beter te herkennen, begrijpen en te behandelen.

 

Wat kun je verwachten?

  • Inhoudelijke presentaties gericht op (wetenschappelijke) kennis, klinische ervaringen en praktische tools om in te zetten bij overprikkeling.
  • Inspirerende sprekers met ervaring op het gebied van overprikkeling en geestelijke gezondheidszorg.
  • Netwerkmogelijkheden met collega-professionals uit het werkveld.

 

Voor wie?

Dit congres is gericht op de GGZ-professional, waaronder psychologen, psychiaters, (ergo) therapeuten, verpleegkundigen, sociaal werkers, POH-ggz, en begeleiders/behandelaars die betrokken zijn bij de zorg voor mensen met overprikkelingsklachten.

 

Dagvoorzitter
Irene Huenges Wajer

 

Programmacommissie 

  • Irene Huenges Wajer, klinisch neuropsycholoog & onderzoeker | Amsterdam UMC
  • Geke Overvliet, psychiater/neuropsychiater | GGZ Centraal
  • Marjan Hof, Psychiatrisch verpleegkundige, eigenaar WeFixx

Programma

08:30Ontvangst deelnemers
09:30Opening dagvoorzitter | Dr. Irene Huenges Wajer

Dr. Irene Huenges Wajer
Klinisch neuropsycholoog | Amsterdam UMC

09:45Is prikkelverwerking vatbaar voor therapie? | Dr. André B. Rietman

Het woord ‘prikkels’ komt nu zo vaak voor in de media en in de hulpvraag van ouders, kinderen en volwassenen, dat je gaat denken dat prikkels de nieuwe hype zijn. De vraag is of we prikkelverwerking moeten zien als ‘gewoon’ een stabiel persoonskenmerk of als een transdiagnostisch construct dat  gelinkt is aan allerlei stoornissen. En moeten prikkels het aangrijpingspunt van onze diagnostiek en behandeling zijn, of kunnen we beter kijken naar de context waarin mensen anders op prikkels reageren dan we hadden verwacht?

Dr. André B. Rietman
Ergotherapeut, Kinder- en jeugdneuropsycholoog, Gz-psycholoog, assistant professor | SI-Neuro

10:20Geprikkeld door overprikkeling: een pilotstudie naar gebruikerservaringen met een nieuwe behandelmodule bij overprikkelingsklachten bij niet aangeboren hersenletsel | Tjamke Strikwerda

Overprikkeling is een veelgehoorde klacht na hersenletsel en heeft grote impact op het (sociale) leven van mensen met hersenletsel. Er is tot op heden geen evidence based behandeling voor overprikkeling na niet-aangeboren hersenletsel (NAH). Behandelaren en patiënten met NAH gaven aan dat er behoefte is aan een behandelmodule bij klachten van overprikkeling. Daarom is een nieuwe module bestaande uit psycho-educatie en praktische opdrachten opgesteld in het format van het reeds bestaande behandelprotocol Niet Rennen Maar Plannen (NRMP; Niet rennen maar plannen – UMC Utrecht). Het afgelopen jaar heeft er een pilot gedraaid met deze nieuwe module om de haalbaarheid en acceptatie van gebruikerservaringen te evalueren bij mensen met overprikkeling ten gevolge van hersenletsel en hun ergotherapeuten.

 

De totale inclusie lag op 30 deelnemers. Hiervan hebben 20 deelnemers de module geheel doorlopen en afgesloten, 5 deelnemers zijn vroegtijdig gestopt (vanwege verbetering in functioneren, overgang op andere behandelmethode en zonder opgaaf van reden) en 5 deelnemers zijn niet gestart.

 

Bij de start van de module stelt elke patiënt maximaal drie persoonlijke doelen op voor de omgang met overprikkelingsklachten. Per doel geeft de patiënt een startcijfer en een streefdoel. Aan het einde van de module wordt de voortgang per doel beoordeeld. Het gemiddelde startcijfer was 3,4, het streefcijfer was 7,5 en het eindcijfer was 6,9.

In deze presentatie zal er ingegaan worden op de inhoud van de module en de resultaten van de pilot.

Tjamke Strikwerda
Ergotherapeute | UMC Utrecht

11:00Pauze
11:30Regulatie en sensorische informatieverwerking bekeken vanuit de Psychomotorische Kindertherapie - Hoe hangt het samen en wat kan je doen? | Lena Bastian

Tijdens de lezing krijgen de deelnemers een inkijkje in de praktische aanpak binnen de Psychomotorische Kindertherapie en hoe daar rondom Sensorische Informatieverwerking en regulatie gewerkt kan worden.

Naast een theoretisch stuk en voorbeelden uit de praktijk, zullen deelnemers ook zelf ervaren door te doen.

Lena Bastian
Psychomotorisch Kindertherapeut | Praktijk LevF

12:10Hoe ik van mijn overprikkelingsklachten afkwam | Jeanne Roeland

Van vier hersenschuddingen en jarenlang ernstig overprikkeld zijn naar volledig herstel en een gelukkig leven. In mijn verhaal neem ik je mee hoe ik in mijn zoektocht naar hulp eerst door professionals van het kastje naar de muur gestuurd werd. Het dreef mij tot wanhoop, totdat ik ontdekte dat ik zélf de sleutel tot mijn gezondheid in handen heb. In mijn verhaal beschrijf ik mijn ziekteproces en herstel.

 

Ik neem je mee in de inzichten en visie die ik gebruik in het begeleiden van anderen. Wat is helpend? Hoe kan ik ernstige klachten hebben en toch herstellen? Welke stappen hebben mij en anderen daarin geholpen? Ik hoop je te inspireren, want wat had ik dit graag eerder geweten!

 

Jeanne Roeland (1983) is oprichter van Stichting Hersenschudding. Sinds haar herstel in 2016 werkt Jeanne als ervaringsdeskundige professional op het gebied van emotie en zenuwstelsel regulatie voor mensen met postcommotioneel syndroom (PCS) en/of functioneel neurologische stoornis (FNS). In haar praktijk in Utrecht en Driebergen heeft zij al meer dan 150 mensen begeleid.

Jeanne Roeland
Ervaringsdeskundige Professional

12:50Lunchpauze met informatiemarkt
13:50Prikkelbaarheid bij hersenletsel; wat zie je in de spreekkamer en medicamenteuze opties | Monique van den Berg

Mensen met hersenletsel hebben een heel scala aan klachten die veroorzaakt kunnen worden door prikkelbaarheid. Meestal zie je dat het filter weg is en mensen meer gevoelig zijn voor licht en geluid. Daarbij zijn ze meer vermoeid en op psychiatrisch vlak hebben ze meer last van zich zelf isoleren, somberheid, angst en paniek en een korter lontje/agitatie.

 

Medicatie tegen die prikkelbaarheid wordt uit verschillende hoeken gehaald, zoals antidepressiva en depakine. Bij een keuze hierin zijn er verschillende factoren om op te letten, maar het is ook van belang om andere niet-medicamenteuze opties toe te passen in de behandeling, om op een holistische wijze tot een verbetering te komen.

Monique van den Berg
Psychiater | Winkler Expertisecentrum Neuropsychiatrie Pro Persona

14:30Overprikkeling verminderen met behulp van de Yucelmethode | Ruth Naus

Een groot gedeelte van de cliënten die onder behandeling zijn binnen de ggz hebben cognitieve problemen. De psychische problemen zijn hier debet aan. Bij cliënten met een psychotische stoornis heeft zelfs 85% last van cognitieve problemen. Daarnaast is er bij deze cliënten vaak sprake van overprikkeling: de hersenen worden overbelast door het niet kunnen filteren van interne en externe prikkels in combinatie met een stoornis in de informatieverwerking.

 

Desondanks bestaan de behandelingen volgens de zorgstandaarden voornamelijk uit talige interventies. Deze talige interventies sluiten lang niet altijd aan bij wat mensen helpt om weer grip te krijgen op hun leven.

 

De Yucelmethode is een methode waarbij abstracte taal wordt omgezet naar beeldtaal wat zorgt voor een ander perspectief en is een welkome aanvulling op de interventies die beschreven staan in de zorgstandaard. Bij de Yucelmethode ligt de focus op eigen kracht, de mens als geheel in de persoonlijke context. Bij het werken met de Yucelmethode is de cliënt zelf eigenaar van het proces, bepaalt zelf de positieve beïnvloeding van zijn leven richting herstel. Herstelkracht wordt gevoed door het inzicht dat iemand meer is dan enkel zijn problemen en/of ziekte.

 

In deze presentatie wordt de Yucelmethode toegelicht. Aan de hand van een casus wordt duidelijk gemaakt hoe de Yucelmethode de cliënt een nieuwe taal geeft waarmee vanuit persoonlijke context toegewerkt wordt naar herstel en die inzicht geeft in het leren omgaan met overprikkeling.

Ruth Naus
Verpleegkundig Specialist GGZ | GGzE, Trainer Yucelmethode, Eigenaar Ruth Naus Ontzorgt en Ontmoet

15:10Pauze
15:40Overprikkeling de baas met het persoonlijk prikkelplan | Suzanne Nieuwenhuijs

Overprikkeling komt voor bij uiteenlopende groepen: niet alleen bij hoogsensitieve personen, maar ook bij mensen met bepaalde DSM-5-diagnoses, zoals ADHD of autisme en in situaties zoals burn-out of langdurige stress. Het herkennen van overprikkeling en het reguleren van prikkels is daarom een essentiële vaardigheid voor GGZ-professionals.

 

In deze lezing wordt kort toegelicht wat hoogsensitiviteit is en welke rol prikkelverwerking daarbij speelt. Daarnaast wordt besproken hoe overprikkeling zich kan uiten bij verschillende cliënten en welke impact dit heeft op hun dagelijks functioneren. Vervolgens staat het persoonlijk prikkelplan centraal: een praktische aanpak waarmee professionals cliënten kunnen helpen om beter om te gaan met zowel over- als onderprikkeling. Hoe herken je signalen van overprikkeling? Welke interventies werken? En hoe stel je samen met je cliënt een effectief prikkelplan op?

 

Suzanne Nieuwenhuijs is gecertificeerd trainer en coach, gespecialiseerd in hoogsensitiviteit op de werkvloer. Ze is als geregistreerd CRKBO-docent verbonden aan RINO Amsterdam, het opleidingsinstituut voor GGZ-professionals, en Hollands College, post-HBO opleider voor HR en Arbo. In 2021 won zij de Young Talent Award ‘Diversiteit & Inclusie’ van de NOBTRA, dé brancheorganisatie voor trainers in Nederland.

Suzanne Nieuwenhuijs
Trainer, coach, docent | Werkgelukt

16:20Afsluiting door de dagvoorzitter | Dr. Irene Huenges Wajer
16:30Hapje en drankje
Inschrijven

€ 375,- p.p. excl. btw

 

Meer over prijzen en kortingen


Deelnemers krijgen tijdens het congres een exemplaar van het boek Hersteld van spreker Jeanne Roeland cadeau!

  • Laatste ontwikkelingen
  • Wetenschap en pratkijk
  • Inspirerende sprekers
  • Ruimte voor vragen en ervaringen
18-09-2025
De Basiliek - Veenendaal
Wiltonstraat 56
3905 KW Veenendaal

Accreditatie

Verpleegkundig Specialisten Register (VSR): 5 punten

Registerplein: 5 punten

Kwaliteitsregister V&V en Register Zorgprofessionals (V&VN) 5 punten

Nederlandse Vereniging voor Psychiatrie (NVvP)*: 5 punten

Federatie van Gezondheidszorgpsychologen en Psychotherapeuten(FGzPT) 4 punten

NIP Kinder- en Jeugdpsycholoog (K&J) / NVO Orthopedagoog-Generalist (OG) & NVO Basis-orthopedagoog**

  • K&J / OG herregistratie       :            5 punten
  • K&J opleiding- behandeling:            1 punt
  • KJ / opleiding – diagnostiek:             1 punt
  • KJ overige taken                    :             0,5 punt

Nederlands Verbond voor Psychologen, psychosociaal therapeuten en Agogen (NVPA): volgt accreditatie FGzPT

 

* Artsen mogen 25% van hun 5-jaarlijkse punten buiten hun vakgebied halen.

** SKJ: Jeugdzorgwerkers en jeugd- en gezinsprofessionals mogen door NIP/NVO geaccrediteerde scholing indienen voor herregistratie.

Staat jouw vereniging er niet bij? Neem dan tijdig contact met ons op. Wij zullen bij voldoende interesse jouw verzoek in overweging nemen.
Wij voorzien iedere deelnemer van een bewijs van deelname.

 


 

Inschrijven

Je investering

€ 375,- p.p. excl. btw

Ervaringsdeskundigen (indien niet werkzaam bij zorginstelling) krijgen 20% korting op de deelnameprijs.

Collegakorting

Jouw collega(’s) ontvangen ieder € 25,- korting bij inschrijving op dezelfde dag en wanneer het factuuradres hetzelfde is. Jij schrijft je in voor het reguliere tarief en elke collega kan zich registreren met € 25,- korting.

Groepskorting

Elk vijfde persoon neemt gratis deel bij gelijktijdige inschrijving via het groepsregistratieformulier, dat je hier kunt downloaden. Reeds ingeschreven personen kunnen geen deel uitmaken van de groepsaanmelding.

Ik wil mij inschrijven

 

 

Agenda

Wellicht ook interessant

Contact

Vragen, of ontvang je graag meer informatie over ons aanbod?

Zomeractie! 10% extra korting op alle scholingen. Kortingscode: zomer10  
This is default text for notification bar